Projektowanie architektoniczne

Projektowanie architektoniczne to dokładna i systematyczna ocena powiązanych ze sobą wartości, celów, faktów i potrzeb klienta oraz otaczającej go społeczności. Dobrze przemyślany proces architektoniczny prowadzi do powstania wysokiej jakości projektu.
Projektowanie architektoniczne to spotkanie z architektem, aby omówić wszystkie Twoje potrzeby i życzenia dotyczące nowego domu, mieszkania czy też innego obiektu budowlanego. Podczas projektowania Twój architekt zbierze informacje o Twojej budowie lub istniejącym obiekcie budowlanym (jeśli przebudowujesz). W tym czasie inwestor i architekt zaczną tworzyć spójną relację i wspólną koncepcję, która ma posłużyć do stworzenia finalnego dzieła. W tym miejscu też definiuje się zakres, cechy, przeznaczenie i funkcjonalność Twojego domu. Wspólnie ze swoim architektem opracowujesz i dopracowujesz „wizję” projektu. Twój architekt poprowadzi Cię przez szereg zagadnień projektowania architektonicznego, które pomogą Ci poznać potrzeby tych, którzy będą mieszkać lub pracować w przestrzeni, którą tworzysz.

projektowanie architektoniczne
projektowanie architektoniczne

Po określeniu wymagań w procesie  projektowania architektonicznego rozpoczyna się docelowa faza projektowania. Twój architekt nadaje kształt Twojej wizji poprzez rysunki mające zobrazować koncepcję. Architekt dokonuje wstępnej oceny projektu, harmonogramu i budżetu budowy opracowanego na etapie przedprojektowym oraz przygotowuje schematyczne rysunki projektowe ilustrujące projekt do wglądu z inwestorem.
Twój wkład w tę fazę jest kluczowy, ponieważ pojawiają się w Twojej głowie pierwsze pomysły zmian, a następnie bardziej sprecyzowane spojrzenie na to, jak twój dom będzie się kształtował. Na tym etapie ważne jest, aby ustalić z architektem jasny proces decyzyjny gdyż od tego zależy długość trwania procesu projektowania. 
Powstałe rysunki są zwykle wystarczające do rozpoczęcia procesu wyboru wykonawcy robót budowalnych i instalacyjnych. Teraz zaawansowanie prac projektowych pozwala na omówienie wstępnego kosztorysu budowy (zachęcamy do wyboru ekipy budowlanej na wczesnym etapie procesu).